Gdy pojawia się krew podczas stosunku
Źródłem krwi w czasie stosunku mogą być narządy płciowe zarówno partnera jak i partnerki. Zwykle wywołuje to u obojga partnerów mieszaninę strachu, paniki, niepokoju czy obrzydzenia. Czasem jest to kilka kropli krwi, ale czasem może być to dość znaczne krwawienie wymagające interwencji chirurgicznej jeśli nie nastąpi samoistne wykrzepienie źródła krwawienia. Należy zachować rozsądek i zgłaszać się na SOR lub do lekarza tylko w uzasadnionych przypadkach, jeśli samodzielne „domowe” postępowanie zatamowania krwawienia nie przynosi pozytywnych skutków. Rozsądek polega w tym przypadku na niewyolbrzymianiu błahych krwawień, a z drugiej strony na nie opóźnianiu zgłoszenia się z nieustającymi, znaczącymi krwawieniami.
Co robić w przypadku stwierdzenia w czasie stosunku krwi na narządach płciowych obojga partnerów:
– opłucz wodą prącie, mosznę i podbrzusze (partner) oraz wargi sromowe i podbrzusze (partnerka), a następnie zlokalizuj źródło krwawienia.
– jeśli krwawi partner lub partnerka z zewnętrznych skóry narządów płciowych (wargi sromowe, krocze, spojenie łonowe) użyj gazy lub czystej chusteczki higienicznej/ręcznika papierowego i uciśnij krwawiące miejsce na co najmniej kilka minut (nie zaglądaj co 10 sekund czy już przestało krwawić! Czynniki krzepnięcia znajdujące się we krwi i tkankach potrzebują czasu, aby zadziałać i zatamować krwawienie!).
– jeśli to nie pomaga możesz użyć woreczka z lodem zawiniętego w ręcznik i przyłożyć do gazy/chusteczki, tak by schłodzić okolicę krwawienia, a przez to obkurczyć naczynia krwionośne. Przyłożenie bezpośrednie woreczka z lodem do skóry może spowodować miejscowe odmrożenie, dlatego zawsze owijaj go w dodatkową izolacją termiczną, np. ręcznikiem!
– jeśli partnerka krwawi z pochwy i nie widać źródła krwawienia, wtedy warto położyć się na plecach z podkurczonymi i ściśniętymi nogami, z pakietem gazików/ręcznika papierowego lub toaletowego wciśniętym w okolicę krocza, zaś na podbrzusze można położyć woreczek z lodem owinięty w ręcznik.
– jeśli powyższe działania nie pomagają zatrzymać krwawienia, a użyte do uciśnięcia kompresy szybko przesiąkają krwią, wówczas niezbędna jest pilna interwencja chirurgiczna, urologiczna lub ginekologiczna.
Kiedy partner jest źródłem krwawienia:
– zerwane krótkie wędzidełko prącia – zwykle występuje to u młodych mężczyzn dopiero rozpoczynających współżycie, gdy podczas bardziej „ostrego” seksu dochodzi do pęknięcia skóry znajdującej się pomiędzy rowkiem zażołędnym, a ujściem cewki moczowej po stronie brzusznej żołędzi. Krwawienie może być dość imponujące dla nieprzywykłego do widoku krwi młodzieńca i jego partnerki, gdyż odpowiada za nie zerwana tętnica wędzidełka, która pompuje pod ciśnieniem krew tętniczą. Tętnica ta potrafi uprzykrzyć życie niejednemu urologowi, gdyż zwykle odpowiada za powstawanie krwiaków po operacjach prącia, np. obrzezania. Co robić? Jeśli krwawienie wydobywa się pulsacyjnie i nie zatrzymało się po kilku-kilkunastominutowym uciśnięciu, należy zgłosić się na najbliższy SOR lub oddział urologii/chirurgii, aby lekarz założył szew hemostatyczny na okolicę wędzidełka.
– obtarcia, drobne zranienia skóry narządów płciowych – krwawienie zwykle niewielkie, samoograniczające się po krótkotrwałym uciśnięciu chusteczką higieniczną lub gazikiem, nie wymaga pilnej interwencji lekarskiej, choć w przypadku nawrotowych krwawień warto zgłosić się do dermatologa lub urologa.
– krew w czasie wytrysku – patrz artykuł „Gdy pojawia się krew w nasieniu”.
– wybroczyny krwawe pod skórą prącia, moszny i podbrzusza, zwykle bez krwawienia „na zewnątrz” – jeśli towarzyszy temu nagła utrata wzwodu i często charakterystyczny dźwięk (tzw. „crack”) to prawdopodobnie doszło do złamania prącia. W każdej takiej sytuacji niezbędna jest pilna interwencja urologa lub androloga, gdyż należy zaszyć pękniętą błonę białawą prącia. Umożliwi to danie szansy partnerowi na zachowanie erekcji w przyszłości. Brak interwencji chirurgicznej zwykle oznacza powstanie zaburzeń erekcji lub całkowity brak wzwodów, skrzywienie prącia i przedłużony okres gojenia się rany wewnątrz prącia.
– urazy i krwawienia po zerwaniu kolczyków zlokalizowanych na narządach płciowych – niektórzy mężczyźni mają biżuterię także na prąciu (ujście cewki, wędzidełko, żołądź, itp.) lub na skórze moszny albo spojenia łonowego. W tej sytuacji krwawienie zależy od poziomu ukrwienia rozerwanej tkanki: może ustąpić samoistnie jeśli jest tylko krwawieniem żylnym lub może wymagać interwencji lekarza jest urazowi uległa także tętnica tej okolicy.
Kiedy partnerka jest źródłem krwawienia:
– miesiączka – jeśli partnerka ma miesiączkę, to jest to dość oczywiste. Zaskakujące dla partnerów są jednak sytuacje, gdy seks odbywa się przed planowanym terminem miesiączki lub u jego schyłku. Macica pobudzona ruchami frykcyjnymi i wyrzutem hormonów może się kurczyć powodując krwawienie z endometrium, które albo za chwilę i tak by zaczęło krwawić, albo dopiero co świeżo się wygoiło. Co robić? Postępowanie jak na początku artykułu, gdyż zwykle jest to niewielkie krwawienie samo ograniczające się, tak jak w przypadku normalnego okresu.
– krwawienia z pochwy poza zasięgiem wzroku, poza przewidywanym terminem miesiączki – może wtedy dojść do obtarcia ścianek pochwy lub szyjki macicy, ale jednocześnie przyczyna może być znacznie poważniejsza. Postępowanie jak na początku artykułu, jednakże wysoce wskazana jest dość pilna (na następny dzień lub w ciągu 2-3 dni, niekoniecznie natychmiast) wizyta u ginekologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.
– błona dziewicza – może powodować krwawienie w czasie pierwszego stosunku lub kilku pierwszych prób współżycia. Brak krwawienia nie oznacza braku błony dziewiczej, gdyż czasami krwawienie nie towarzyszy defloracji (przerwaniu błony dziewiczej).
– obtarcia, drobne zranienia skóry narządów płciowych – krwawienie zwykle niewielkie, samoograniczające się po krótkotrwałym uciśnięciu chusteczką higieniczną lub gazikiem, nie wymaga pilnej interwencji lekarskiej, choć w przypadku nawrotowych krwawień warto zgłosić się do dermatologa lub ginekologa.
– urazy i krwawienia po zerwaniu kolczyków zlokalizowanych na narządach płciowych – niektóre kobiety mają biżuterię na wargach sromowych, łechtaczce lub na skórze spojenia łonowego i okolicy krocza. W tej sytuacji krwawienie zależy od poziomu ukrwienia rozerwanej tkanki: może ustąpić samoistnie jeśli jest tylko krwawieniem żylnym lub może wymagać interwencji lekarza jest urazowi uległa także tętnica tej okolicy.
Autor:
Dr n. med. Piotr Paweł Świniarski
Specjalista urolog, androlog, seksuolog