Kim jest seksuolog?
Seksuologia jest dziedziną interdyscyplinarną.
W jej skład wchodzi wiedza z zakresu fizjologii człowieka, psychiatrii, psychologii, urologii, andrologii, ginekologii, a nawet filozofii, socjologii, szeroko pojętej kultury czy religioznawstwa.
Specjaliści zajmujący się seksuologią mogą mieć różne wykształcenie: mogą być lekarzami, jak i psychologami.
Jakie są uregulowania prawne w Polsce w zakresie posiadania tytułu specjalisty seksuologa?
Tytuł specjalisty seksuologa może uzyskać osoba, która:
– jest lekarzem specjalistą z zakresu psychiatrii, ginekologii, interny lub neurologii, odbyła specjalizację z seksuologii i zdała egzamin państwowy przed komisją powołaną przez Centrum Egzaminów Medycznych. Seksuologia to specjalizacja szczegółowa, którą można robić mając już tytuł specjalisty z powyższych dziedzin,
– jest psychologiem i odbyła certyfikowany kurs z seksuologii, zakończony zdaniem egzaminu.
Kompetencje obu tych grup specjalistów różnią się między sobą zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia. Lekarz prowadzi diagnostykę medyczną, może również prowadzić leczenie farmakologiczne (zapisywać recepty na leki) lub w ramach swojej kompetencji wykonywać zabiegi, a jeśli dodatkowo jest psychoterapeutą (najczęściej psychiatrzy) – również psychoterapię.
Psycholog prowadzi diagnostykę psychologiczną (diagnostyka cech osobowości), stosuje metody psychoterapeutyczne.
Inną grupą profesjonalistów z zakresu seksuologii są edukatorzy seksualni. Są to najczęściej pedagodzy po odpowiednich, certyfikowanych kursach, których praca skupia się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętej seksualności człowieka, fizjologii, objawów związanych z zaburzeniami seksualnymi, informowaniu na temat zagrożeń związanych z nieodpowiedzialnymi zachowaniami seksualnymi i przeciwdziałaniu im.
Lekarzami zajmującymi się częściowo seksuologią, głównie zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem i schorzeniami układu płciowego mężczyzn, są urolodzy i androlodzy. Niestety zgodnie z ustawą nie mogą oni podejmować specjalizacji w zakresie seksuologii, mimo, że staże podczas tej specjalizacji obejmują oddziały psychiatrii, ginekologii i urologii. Mogą oni natomiast, tak jak lekarze innych specjalności, uzyskać europejski tytuł lekarza medycyny seksualnej FECSM (Fellow of the European Committee on Sexual Medicine), który nie jest równoznaczny z tytułem seksuologa, ale potwierdza ich wiedzę i umiejętności w zakresie medycyny seksualnej.
Zdarza się czasem, że dana osoba nazywa się seksuologiem, mimo że nie ma odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku – ani specjalizacji z seksuologii (w przypadku lekarza), ani odpowiedniego certyfikowanego szkolenia z seksuologii w przypadku psychologa, ani tytułu lekarza medycyny seksualnej FECSM. Jest to zachowanie nieetyczne, wprowadzające pacjentów w błąd, ale niestety czasem ma miejsce. Dlatego warto, aby pacjent miał świadomość do jakiego specjalisty trafia i jakie są jego kompetencje. Żaden seksuolog nie powinien mieć najmniejszego problemu w sytuacji, jeśli pacjent pyta o jego kompetencje i wykształcenie.
Autor:
dr n. med. Maciej Klimarczyk
specjalista psychiatra, seksuolog