Kim jest androlog?
Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie drogi Czytelniku, warto abyś przeczytał wpis „Co to jest andrologia i czym się zajmuje”.
Po tej lekturze, już wiesz że andrologia jest wielodyscyplinarną dziedziną medycyny i wielu specjalistów używa określenia „androlog” opisując siebie. Będzie go używał zarówno:
– urolog, zajmujący się szeroko rozumianą diagnostyką i leczeniem schorzeń męskiego układu płciowego, w tym także leczeniem operacyjnym męskich narządów płciowych;
– ginekolog, zajmujący się np. diagnostyką i leczeniem zaburzeń płodności par (gdyż z definicji niepłodność dotyczy zawsze pary, a nie tylko samej kobiety lub samego mężczyzny);
– endokrynolog, zajmujący się m.in. wrodzonymi i nabytymi zmianami hormonalnymi dotyczącymi jąder i testosteronu;
– kardiolog, zajmujący się np. zaburzeniami erekcji, a zwłaszcza ich naczyniową przyczyną,
– seksuolog diagnozujący i leczący męskie zaburzenia seksualne;
– diagnosta laboratoryjny zajmujący się dogłębnie diagnostyką nasienia i/lub androgenów (męskich hormonów płciowych).
A jak wygląda sytuacja prawna, czyli kto może używać tytułu androloga? W Polsce aktualnie brak jest oficjalnej specjalizacji z zakresu andrologii, tzn. nie ma andrologii ani w wykazie specjalizacji podstawowych, ani szczegółowych. Zagadnienia andrologii są pokrywane po części w wielu w/w specjalizacjach.
Istnieje w Polsce Centrum Kształcenia Klinicznego Europejskiej Akademii Andrologii (EAA – European Academy of Andrology) (www.andrologia-eaa.umed.lodz.pl; www.andrologyacademy.net). Centrum to znajduje się przy Katedrze Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jako jedyny taki ośrodek w kraju Centrum to prowadzi szkolenia z andrologii przygotowujące do wieloetapowego egzaminu przeprowadzanego przez EAA, po którym można uzyskać tytuł androloga klinicznego (ang. clinical andrologist). Do 2017 roku 14 lekarzy z Polski uzyskało ten tytuł.
Z inicjatywy władz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (www.andrologia-pta.com.pl) od 2017 roku lekarze zainteresowani andrologią po odbyciu cyklu szkoleń mają możliwość zdania egzaminu i uzyskania certyfikatu androloga klinicznego PTA (www.andrologiakliniczna.pl).
Jak widać w Polsce nie ma jednoznacznych regulacji dotyczących możliwości używania określenia „androlog”, tak jak dotyczy to „ginekologa”, „pediatry” czy „ortopedy”. Dlatego może zarówno używać go lekarz z certyfikatem EAA, certyfikatem PTA, po kursie z zakresu andrologii lub bez jakichkolwiek przeszkoleń, bo kto i na jakiej podstawie może mu tego zabronić.
A jak wygląda sytuacja w świecie? Bardzo różnie. Są kraje gdzie są oficjalne specjalizacje z andrologii, są kraje gdzie takich specjalizacji nie ma, ale trzeba odbyć odpowiednie staże kliniczne w ośrodkach andrologicznych. Są kraje gdzie za androloga przyjmuje się lekarza chirurga-urologa operującego prącie, ale też kraje gdzie będzie za androloga uważany dermatolog, leczący choroby przenoszone drogą płciową. Co kraj to obyczaj.
Niestety multidyscyplinarność andrologii przysparza jej niemało kłopotów w zakresie szkolenia, sankcjonowania prawnego i społecznego odbioru, ale też otwiera możliwości dla wielu specjalistów do zajęcia się jakąś konkretną częścią tej szerokiej dziedziny medycyny.
Autor:
Dr n. med. Piotr Paweł Świniarski
Specjalista urolog, androlog, seksuolog